facebook
 

UNIWERSYTET PATRZENIA

//////////////////////////////////////////////////////////

Projekt z zakresu edukacji kulturalnej realizowany od lutego do maja 2011 roku przez Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę, pomyślany był jako cykl warsztatów socjoterapeutycznych i spotkań ze znanymi twórcami. Główny cel stanowiło uwolnienie potencjału kreatywnego młodych ludzi, odkrycie ich wrażliwości oraz ugruntowanie przekonania, że każdy może być aktywnym uczestnikiem kultury.

W projekcie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Uczestnicy rekrutowali głównie z wychowanków Krakowskiego Stowarzyszenia Ocalić Szansę, a ze strony Teatru Łaźnia Nowa w zmagania z kreatywnością i artystyczną iluminacją zaangażowali się twórcy reprezentujący odmienne dziedziny sztuki.

W dniach 27 i 28 maja 2011 roku odbył się Festiwal Uniwersytetu Patrzenia, w ramach którego odbyły się różne warsztaty twórcze, pokazy teatralne i prezentacje nagrań i filmów z warsztatów. Konspekty zajęć udostępniamy poniżej na zasadach Otwartej Licencji CC.

 

SPEKTAKL W RAMACH UNIWERSYTETU PATRZENIA

Spektakl "Irkucka historia" powstał w ramach Uniwersytetu Patrzenia realizowanego przez Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę i Teatr Łaźnia Nowa.

 

Czy świat bohaterów Irkuckiej historii, radzieckiej sztuki napisanej przez Arbuzowa w 1959r, ma jakieś punkty styczne z naszym światem, czy może jeszcze dotyczyć i dotykać ludzi w roku 2012?

Okazuje się, że młodzi ludzie z Krakowskiego Stowarzyszenia Ocalić Szansę, szybko odnaleźli siebie i swoje problemy w świecie Arbuzowa. Bohaterowie “Irkuckiej” rozmawiają o najprostszych ale i najważniejszych sprawach, istotnych zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy dopiero próbują odcisnąć swój ślad w otaczającym ich świecie, o przyjaźni, lojalności, rodzinie, o miłości, jej utracie czy ucieczce przed nią.

Świat Arbuzowa jest uporządkowany, przesycony wiarą w człowieka i jego możliwości, bohaterowie pełni są marzeń i ideałów, wszystko ma swój sens. Taka ufność jest obecnie raczej cechą młodości, więc fakt, że w naszym przedstawieniu średnia wieku aktorów wynosi 17 lat jest świadomym wyborem. Dodatkowym atutem  jest język sztuki, który obecnie brzmi jak nowomowa. Z łatwością można sobie wyobrazić, że jest to slang młodzieżowy.
 

Pierwszy pokaz odbył sie 24 listopada 2011r. na scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Zapraszamy  na spotkanie z dwiema ”dziewuszkami jak się patrzy” i dwoma obywatelami z koparki kroczącej.

Pokaz premierowy odbędzie się 12 stycznia 2012r.

Spektakl trwa 25 min. Jest to 6 wybranych scen z Irkuckiej historii A.N. Arbuzowa
Pokaz otwarty. godz 17.30

Reżyseria: Marta Waldera

Obsada:
Wala – Patrycja Hamska
Larysa – Natalia Mazoń
Siergiej - Mateusz Wojciechowski
Wiktor – Robert Bruzda

fot. Krzysztof Kowalczyk