facebook
 

TEATR ZMIANY CZY ZMIANA TEATRU? Warsztaty

///////////////////////////////////////////////////////////

/// Relacje z warsztatów

///////////////////////

////////////

Letnie warsztaty w Teatrze Łaźnia Nowa mają na celu wspólne wypracowanie metody teatralnej, która umożliwi bliższy kontakt z widzem i zatrze barierę pomiędzy sceną, a publicznością. Otwierając nowy cykl spotkań „Teatr Zgromadzenie” nastawiony na działania partycypacyjne, Teatr Łaźnia Nowa poszukuje nowych narzędzi wspierających pracę z widzem.

„Teatr Zgromadzenie” to parateatralne spotkania o charakterze interwencyjnym, z których każde dotyczy konkretnego, istotnego społecznie zagadnienia i ma na celu stworzenie platformy dialogu/dyskusji z udziałem widzów/uczestników bezpośrednio zaangażowanych w dany temat.

Podczas warsztatów „Teatr zmiany czy zmiana teatru”, korzystając z dotychczasowych osiągnięć psychologii i filozofii oraz wieloletnich doświadczeń twórców teatru partycypacyjnego, uczestnicy będą pracować nad autorską metodą teatralną, która pozwoli na pełną realizację projektu.

//////

WARSZTAT PSYCHOLOGICZNO - FILOZOFICZNY

Data: 19. 07 – 21. 07. 2012

Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa

Prowadzenie: Marcin Szafrański – psycholog społeczny, doktorant w Instytucie Psychologii UJ, Luiza Szafrańska – trener, dr Marcin Polak – filozof

Opis warsztatów:

Warsztaty będą próbą usystematyzowania współczesnej wiedzy z zakresu psychologii i filozofii w kontekście społecznym. Stanie się ona podstawą do wypracowania nowego modelu działań teatralnych – koncepcje Lacana, Badiou, Agambena, Goffmana, Ranciera, Walzera i innych, implementowane na grunt teatralny, będą podstawą do wspólnego wypracowania interdyscyplinarnej jakości, możliwej do wdrażania w praktycznym działaniu.

//////

WARSZTAT TEATR VERBATIM

Data: 22 – 23. 07. 2012

Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa

Prowadzenie: Roman Pawłowski

Opis warsztatów:

Warsztaty będą kompilacją teoretycznej wiedzy z zakresu techniki Verbatim i jej historii (Wielka Brytania, Polska, Rosja) oraz praktycznych działań z zakresu pracy w technice Verbatim, opartych na własnych opowieściach uczestników, związanych z wybranym wydarzeniem społecznym. Praca odbywać się będzie w grupach po 3 osoby. Warsztat będzie zawierał prezentację wyników, omówienie, wybór najlepszych wątków do dalszej pracy, a następnie analizę dramaturgiczną, rozwijanie wątków i formowanie zespołów realizacyjnych.

//////

WARSZTAT METOD AUGUSTO BOALA

Data: 24 – 29. 07. 2012

Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa

Prowadzenie: Adrian Jackson, Londyn, wieloletni asystent Augusto Boala, twórca teatru Cardboardcitizens w Londynie

Opis warsztatów:

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną metody Teatru Forum, zainicjowane przez brazylijskiego twórcę Augusto Boala, który w swoich działaniach oddawał głos mniejszościom, pokrzywdzonym i wykluczonym, aby zwrócić uwagę społeczną na ich problemy. Teatr Forum opiera się na wykorzystywaniu metod teatralnych jako instrumentu krytyki społecznej, który stawia sobie za cel rozwiązywanie konkretnych problemów, poprzez czynny udział widzów we współtworzeniu spektaklu.

//////

WARSZTAT METOD KEITHA JOHNSTONA

Data: 31. 07 – 4. 08. 2012

(31 lipca warsztaty rozpoczynają się o 10.00)

Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa

Prowadzenie: Steen Haakon Hansen, Kopenhaga, asystent Keitha Johnstona

Opis warsztatów:

Warsztaty będą poświęcone metodzie improwizacji Keitha Johnstona. Głównym założeniem Johnstona jest idea pobudzania ludzkiej spontaniczności, jako podstawy twórczego życia. Keith Johnston jest autorem formuły „Life Game”, polegającej na czynnym angażowaniu widza w przebieg spektaklu, poprzez improwizowanie na scenie wcześniej opowiedzianych przez niego autentycznych fragmentów życia. Metody pracy Keitha Johnstona ćwiczą umiejętności improwizatora w zakresie spontanicznego reagowania, umiejętności narracyjnych, bycia „tu i teraz”, kontaktu z drugim aktorem, działania w grupie, opowiadania historii, mowy ciała i wielu innych. Keith Johnston zachęca swoją metodą do uwolnienia z podświadomości spontaniczności i kreatywności i stosowania ich do pracy improwizacyjnej.

//////

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW

Data: 5. 08. 2012

Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa

Opis:

Panel dyskusyjny.

---------

Szczegółowe informacje i zapisy:

Julia Kluzowicz 605 614 914

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.