facebook
 

"Sabat Dobrego Domu" - krakowska premiera już we wrześniu

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów Odcinków z czasu beznadziei (dawna "Klątwa, odcinki z czasów  beznadziei"). Krakowska premiera Sabatu dobrego domu odbędzie się już 25 września w Łaźni Nowej. Wszystkich, którym do tej pory nie udało się obejrzeć poprzednich odcinków zapraszamy do teatru dwa dni po premierze. 27 września pokażemy pierwszą część spektaklu Don't mess with Jesus, a 28 września będziecie mieli okazję zobaczyć epizod drugi Lekcja religii. 
 
 
Odcinki z czasu beznadziei, czyli dawna Klątwa to polityczny serial teatralny tandemu Monika Strzępka – Paweł Demirski. Utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie pomyślane jest jako wielowątkowa opowieść, demontująca mechanizmy rządzące historią.Poszczególne odcinki łączą się ze sobą, ale równie dobrze można je oglądać w oderwaniu od pozostałych. W odcinku pierwszym, zatytułowanym Don’t mess with Jesus w tajemniczych okolicznościach giną niemal wszyscy parlamentarzyści. Dzieje się to w momencie, kiedy społeczeństwo przekrojowo ukazane na scenie, uwikłane w sieć bezsensownych gier daremnie szuka wyzwolenia z klinczu podziałów, opozycji i zaczyna poważnie wątpić w sens oraz cel swojego istnienia. Realna katastrofa przyczynia się do wzmożenia chaosu, nieufności i niepewności, bohaterowie  Klątwy… jeszcze gorliwiej zaczynają wierzyć w znaki i przepowiednie. Do końca nie wiadomo, czy zaistniałą sytuację sprowokował – czy jedynie ją wykorzystuje –  powracający na ziemię Jezus Chrystus, który konsekwentnie zaczyna zaprowadzać nowy porządek w państwie pozbawionym władzy ustawodawczej.
 
Śmierć parlamentarzystów, ukazana w pierwszym odcinku serialu teatralnego Demirskiego i Strzępki, uruchamia refleksję nad zastanym modelem społeczno-politycznych działań, podejmowanych w przestrzeni publicznej oraz nad dominującymi w jej obrębie postawami. Katastrofa demaskuje wadliwość tego modelu, obnaża „prowizoryczny” stan politycznej świadomości, co sprzyja  wygenerowaniu przestrzeni dla zaistnienia nowego porządku na zgliszczach starego świata. Historia może zacząć się od nowa. Może potoczyć się podobnie, lub zupełnie inaczej niż do tej pory. Jak będzie w istocie, pokażą kolejne odcinki.
 
 Odcinki z czasu beznadziei  to pierwszy serial teatralny Strzępki i Demirskiego. Twórcy wybrali tę formę, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w burzliwych, pod względem politycznym i społecznym, czasach. Podczas Nocy Teatrów twórcy odczynili uroki, tym samym zdejmując klątwę która od tamtej pory przestała wisieć nad spektaklem. 
 
 
 

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Imka

 

 

 

////////////////////////////////////////////////

fot. Bartek Sadowski

 


Pełny opis spektaklu TUTAJ

Kup BILET ONLINE

/////////////////////////////////////////////